Artık önünüzde bir ömrünüzü şekillendirecek bir sınav var ve heyecanınız, istekliliğiniz, çaba ve gayretiniz bu süreçte belirleyiciniz olacak. YGS ve LYS belli bir birikimle birlikte sınav hazırlık sürecindeki yapmanız gereken çalışmalarla daha belirgin olacaktır. Şöyle bir baktığımızda;

 

YGS için 9. 10. ve 11. sınıfı mutlaka gözden geçirin

Bugüne kadar bu sınıfları başarıyla geçmiş olsanız dahi mutlaka bazı şeyler eksik kalmış, bazı çok iyi olduğunuzu sandığınız konuları da unutmuşsunuzdur. O nedenle eski konuları hafife almayın ve mutlaka tekrar yapın!

Örneğin sözel derslerde ezbere dayalı bir çok konuyu kısa bir tekrarla tazeleyebilirsiniz. Sayısalda ise bol soru çözüp, birer sayfalık bile olsa her zaman geri dönebileceğiniz kısa notlar çıkarabilirsiniz. Emin olun bu hatırlatma notları yıl içinde çok işinize yarayacaktır.

 

Sadece YGS’ye hazırlık yapmak zorunda değilsiniz

Öğrencilerin bir kısmı asıl önemli olanın LYS olduğunu düşünürek bu sınava odaklanırken, bir kısmı da daha erken bir tarihte yapıldığı için YGS üzerinde gereğinden fazla durmaktadır. Halbuki bu iki sınav aynı takımın elemanlarıdır ve biri diğerinden daha değerli değildir. Hedefiniz iki sınavda da başarıyı elde etmek olmalı.

12. sınıf öğrencisi  için okul dersleri ile ister istemez LYS için hazırlanmaya başlayacaksınız. Bu durumda YGS konularına ayıracağınız vakit biraz azabilir. YGS yükünüzü okullar açılıncaya kadar ağırlık vermekte fayda var. Mezunlar için durum biraz daha farklı hem YGS hemde LYS içerikli bir çalışma performansı oluşturmalıdırlar.

 

Zaman Kaybetmemek İçin Zamanı Programlamak

Tatilde ders çalışmak bütün gün evden çıkmamak anlamına gelmiyor. Ancak, gece 4’e kadar oturup öğleden sonra 3’e kadar uyuyorsanız tabii ki gün kısalacak ve ders çalışmaya vakit bulamayacaksınız. Tatil demek geç saatlere kadar uyumak demek de değil. Saat 11’de dahi uyansanız 3’te uyanan birine göre 4 saat daha fazla vakte sahipsiniz. Bunu da ders çalışarak değerlendirebilirsiniz.

Bunun dışında arkadaşlarınızla buluşmaya giderken yaklaşık 30 dakikayı yolda geçirdiğinizi düşünürseniz, yanınıza alacağınız bir yaprak testi yolda çözebilirsiniz. Bu şekilde hem içiniz rahat eder, kendinizi iyi hissedersiniz; hem de vaktinizi boş geçirmemiş olursunuz.

Kendinize yakın zamanlı programlama (haftalık), ve uzun süreçli programala (aylık) olacak şekilde hedeflemeler yapmalısınız. Artık Zaman kaybedecek kadar lüksümüz yok. Hiç başlamayanlar içinse en azından bir düşünsel olarak zihinsel hazırlıkları olmalıki davranışa geçebilsin.

 

 

Sınav Sürecini Daha Bilinçli ve Başarı Odaklı Bir Çalışma Haline Getirmek İçin Profesyonel Eğitim ve Öğrenci Danışmanlığı Desteği alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep