Psikolojiye ilgi duyan belki de psikolog olmak isteyen birisiniz. Psikoloji okumak için hangi konularda beceri sahibi olmalıyım ya da okuyanlar hangi konularda iyi diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. Psikoloji okumak için hangi becerilere sahip olmak gerek olabildiğince bahsetmeye çalışacağız.

Matematiksel Beceriler

Pat diye matematikten girdik konuya belki alakasız bulanlar olmuştur ancak psikoloji sosyal bir bilim olmasına rağmen matematiksel beceriler gerektirir. Bir psikoloji öğrencisi eğitimi boyunca birçok kez veri toplar bu durum akademik kariyer hedefliyorsa sonrasında da devam eder bu yüzden psikoloji öğrencisi elindeki sayısal verileri yorumlayabilmeli, olasılıkları, korelasyonları hesaplayabilmelidir ve daha birçok istatistiksel işlemi de… Ancak matematikle yıldızınız barışmamış olsa bile lisans hayatınızda aldığınız istatistik derslerinde kendinizi geliştirebilirsiniz.

İletişim Becerileri

Psikoloji insanla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu sebeple sahip olunan iletişim becerilerinin ciddi önemi vardır. Özellikle ilerde klinik psikoloji alanında çalışmayı planlayan kişiler, insanlarla birçok psikolojik, duygusal ve sosyal problemler üzerinde çalışacak ve bu kişilerle etkileşim halinde olmaları gerekecektir. Tamamen araştırma üzerine bir kariyer planlasanız dahi hem yazılı hem sözlü iletişim becerilerine sahip olmalısınız.

Araştırma ve Problem Çözme Becerileri

Psikoloji öğrencileri zamanların ve eğitim hayatlarının çoğunu araştırma yaparak geçirir. Literatür taramasından, veri toplamaya kadar birçok adımı başararak kendi araştırmalarını ortaya koyarlar. İşte bu sebeple iyi araştırma becerileri psikolojide çok kritik öneme sahiptir. Bilimsel araştırma yöntemleri önemli yere sahiptir ve öğrenciler bu konuda birçok ders alırlar.

Çalışma Becerileri

Bir psikoloji öğrencisi araştırma yaparken aynı zamanda okuyacak birçok kitaba ve makaleye sahip olur. Aldığı dersler arasında denge kurabilmek iyi çalışma becerilerine sahip olmayı gerektirir. Psikoloji öğrencileri için hayati önem taşıyan şeylerden birisi derslerde iyi not tutabilmektir. Çalışma becerilerini lise yıllarında geliştirmiş öğrenciler şanslı olabilirken geliştirmemiş olanlar da çalışma becerilerini iyileştirebilirler.

 

Psikoloji okumak gerektirdiği çabanın yanında son derece eğlenceli, zorlayıcı, ufuk açıcı olabilmektedir. Eğer psikoloji okumak istiyorsanız, çabaladığınız sürece başaracağınızdan emin olabilirsiniz.