Hepimiz biliyoruz ki yeni doğanlar her gün saatlerce uyurlar. Daha büyük çocuklar gelişimleri için günde en az 9 saat uykuya ihtiyaç duyarlar ve biz erişkinler olarak dinlenmeleri gereken bu zamana saygı duyarız. Ancak sıklıkla bizim iyi dinlenmemiz ve bedenimizin iyi çalışması  için belirli bir uyku süresine ihtiyacımız olduğunun farkında değilizdir.

İyi bir gece uykusu kaç saattir?

Tavsiye edilen uyku süresi her kişinin özelliğine ve yaşına göre değişmektedir. Gerçekten iyi dinlenmek için daha uzun uykuya ihtiyacı olan insanlar vardır.

Biliyoruz ki dinlendirici bir gece uykusu fiziksel ve zihinsel sağlığımızı yenilememizi sağlar. Bu da dinlenmeye ayırdığımız süre konusunda sebatkar ve dikkatli olmamız gerekmesinin nedenidir.

Yaşımıza bağlı olarak her gece belirli süre uyumamız gerekir.

  • Yenidoğanlar her gün en az 14-15 saat uykuya ihtiyaç duyar.
  • 1-3 yaş arası bebekler 12 ile 14 saat arası uyumalıdırlar.
  • Okul çağı çocukları 10-11 saat uyumalıdırlar.
  • Erişkinler her gün 7-9 saat uykuya gereksinim duyarlar.
  • Daha yaşlı yetişkinler huzurlu uyuma konusunda sıkıntı yaşarlar ve gece boyunca birkaç kez uyanırlar, o yüzden kaybettikleri uykuyu telafi etmek için şekerleme gereksinimleri olur. 

Uyku Saatleri Önemlidir

Her gün gerektiği kadar uyumak şarttır. Bir gece iyi uyuyup ertesi gün uykunuzu ihmal etmemelisiniz. Eğer bunu yaparsanız iyi dinlenmediğiniz için günlük aktivitelerinizin düzeni bozulacaktır. Daha da önemlisi, bu stres nöbetlerini tetikleyecek ve sağlığımızı ters yönde etkileyecektir.

Dinlendirici bir uyku aralıksız ve yüksek kaliteli olmalıdır. Tavsiye edilen uykuyu ara vermeden uyumakla o sekiz saat boyunca ikide bir uyanmak aynı şey değildir.

Kalitesiz uyku daha önce de belirttiğimiz gibi stres, anksiyete ve depresyona sürükler. Yapabileceğimiz en önemli şey, yeterince dinlenebilmek ve daha kaliteli bir yaşam elde etmek için gereken tüm süre boyunca tam olarak kaliteli uyku uyumada doğru kararı vermektir. Ayrıca bunun ileride geleceğimiz üzerinde yaratacağı etkileri de düşünmeliyiz.

Yeterince uyumazsanız bunun sağlığınız üzerinde tehlikeli sonuçlar doğurabileceği de aklınızda olmalıdır. Bunu hemen farketmeyebilirsiniz ama uyku eksikliğinin doğurduğu sonuçlardan etkileneceğiniz gün elbette gelecektir. Eğer işiniz sizi bütün gece ayakta tutuyorsa, kaybettiğiniz uyku saatlerini telafi etmek için gün boyu biraz güzellik uykusu uyumak için elinizden geleni yapın.