Kalitesiz uyku yetişkinler arasında çok yaygın bir sorundur ve bunun pek çok farklı nedeni olabilir. Dahası, kötü uyumak sağlığınızı da etkileyebilir.

1- Daha sık hasta olursunuz

Yetersiz veya kalitesiz uyku, bağışıklık sisteminizin güçsüzleşmesine neden olur. Bu da sizi özellikle viral ve bakteryal hastalıklara daha açık hale getirir.

Aslında bağışıklık sisteminiz uyku kalitenizle doğrudan bağlantılıdır. Daha iyi uyuduğunuzda hem kendinizi çok daha iyi hissedersiniz hem de daha az hastalanırsınız.

2- Uyku düzeninde değişiklikler

Kalitesiz uyku sonucu uyku düzeniniz ve döngünüz değişebilir. Bu yüzden uykuya dalmakta zorluk yaşamak kalitesiz bir uykunun işareti olabilir. Ayrıca bazen alarmınız çalmadan saatler önce uyanabilirsiniz ve bu yüzden bedeniniz ihtiyaç duyduğu kadar uyuyamaz. Pek çok kişi bu konuyu göz ardı etmektedir ancak bu durumun bedeniniz üzerinde tehlikeli etkileri olabilir ve bu yüzden dikkat edilmelidir.

3- Kronik yorgunluk

Kronik yorgunluk, kalitesiz uyumanın başka bir belirtisi ve sonucudur. Bu yorgunluk uzun süre devam eder, ve zaman içerisinde gittikçe artar. Bu yorgunluk sizi çeşitli aktiviteleri yapmaktan alıkoyabilir veya iş kalitenizi düşürebilir. İş yerinizdeki performansınız azalmaya başlar ve günlük aktivitelerinizin bazılarını bile yapamamaya başlayabilirsiniz. Sürekli yorgun olmak çeşitli iş kazalarına neden olup sizi tehlikeye sokabilir.

4- Mide sorunları

Düzgün uyumamak özellikle de kadınlarda çeşitli sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. İshal veya kabızlığın yanı sıra normal sindirim döngünüz de değişir.Yemek yedikten sonra karnınız şişebilir ve hazımsızlık yaşayabilirsiniz. Ayrıca gastrit ve kolit gibi çeşitli hastalıklar da bu durumla bağlantılıdır.

5- Şekerli besinler tüketmek

Yeterince ve kaliteli uyuyamadığınızda bedeniniz enerjisiz kalır ve bu yüzden canınız şeker oranı yüksek şeyler çeker. Eğer canınız sürekli bu tarz yiyecekler çekiyor ve bu nedenle kilo alıyorsanız, bunun nedeni uyku kaliteniz olabilir.

 

 

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep