İstemeye istemeye yapmak zorunda kaldığımız işler hepimizin hayatında vardır. Belki aşk yaşıyordunuz, ilişkinize zarar gelsin istemediniz. Veya en yakın arkadaşınızdı, kırmaktan korktunuz ya da size zarar verdiğini bildiğiniz birine sırf minnet borcunuz var diye her dediğine boyun eğmek zorunda kaldınız. Ama artık yeter.

Çoğu insanda kronik bir hastalık olan “hayır diyememe” durumu, ileride çok daha büyük pişmanlıklar yaşamamıza sebep oluyor. Zamanında denmemiş hayırlar, zaman, enerji kaybı ya da kendimize olan saygımızın yitirilmiş olması gibi şekillerde geri dönüyor.

Karşımızdakini kırmamak, üzmemek ya da borcumuzu ödemek için hayır diyemediğimiz insanların hiçbiri bizden değerli değil. Hayatta kimse, bireyin kendisinden değerli değildir. Biraz bencil olup kendimize ve isteklerimize odaklanmanın kimseye bir zararı olmayacağı gibi öncelikle öz saygımızı ardından etrafımızın saygısını kazanmamıza da yardımcı olacaktır.

Tavrınızı ve isteklerinizi açıkça ortaya koymaktan çekinmeyin. Kendimizle çelişip, duygusal ve ruhsal çöküntüler yaşamaktansa sadece tek bir kelimeyi söyleyebilmeyi öğrenmek inanın daha kolay. Böylece yavaş yavaş kaybettiğiniz kendinize güveniniz de yerine gelecektir.