Evlilik, hem kadın hem de erkek için çok önemli bir konudur. Evlenme fikri alan her çift hemen her konuda birçok noktaya dikkat etmelidir. İleride herhangi bir sorunun yaşanmaması, tartışmaların çıkmaması için eş seçimine dikkat edilmelidir. Hiç kimse boşanmak için evlenmez. Ancak birçok sebep insanların evliliklerine son vermesine vesile olabilir. Peki bu durumda eş seçiminde dikkat edilecek hususlar nelerdir? Ne yapılmalıdır? Mutlu bir evlilik için neler yapılmalıdır?

Sağlam temellere dayana evlilikler hemen herkesin hayalidir. Yapılan araştırmalar kişilerin evlilik öncesi kişilik uyumunu test etmelerinin çok önemli olduğunu göstermektedir. Evlilik öyle çok kolay verilebilecek bir karar değildir. Bu yüzden eş seçiminde ilk önce kişilerin kendisini tanıması ve nasıl bir kişi istediğini çok iyi analiz etmesi gerekir.

 

Evlenebilecek kişilerde bulunması istenen özellikler nelerdir?

Duygusal kararlılığa sahip olması Güvenilir olması Aile hayatına istekli olması Çocuk sahibi olmaya hazır olmalı Özgüvenli ve saygılı olması

Evlilikte eşlerin birbirine uyumu, dengeli hayatı seçmeleri çok önemlidir. Çünkü yıllarca ayrı yaşamış farklı yaşamları benimsemiş iki insan evlilik kararı alarak birleşmeye karar verir. Bu karar göründüğü kadar kolay değildir. Evlilik kararı alan kişiler artık bir ömür boyu aynı evin içinde birbirlerine alışmak ve birbirlerine destek olmak için söz verirler. Her ne kadar arada bir flört devresi geçiyor olsa da kişilerin aynı eve girdikten sonra birbirlerine daha farklı yönlerden alışmaları, desteklemeleri kolay değildir. Acele verilmiş bir evlilik kararı her iki tarafın da mutsuz olmasına sebep olur.

 

Eş seçmek neden önemlidir?

Evlilik, iki yabancı insanın, farklı çevrelerden, kültürlerden gelen insanların bir araya gelerek bir ömür geçirmeleri için gerçekleşen bir olaydır. Bu yüzden eş seçmek çok önemli bir konudur. İleride mutsuz olmamak, boşanmalara mahal vermemek için evlilik kararı alırken ilk önce kişinin kendini çok iyi tanıması ve ne istediğinden emin olması gerekir.

Kişilerin birbirinden ne beklediği, evlilikten ne beklentilerinin olduğu çok iyi anlaşılmalı ve buna göre eş seçimine önem verilmelidir. Genelde genç kızlar, evliliği bir kaçış olarak görür ve bu yüzden evlilik konusunda bazı hatalara düşebilir. Bu yüzden evlilik kararı alan her kişinin evliliği bir başlangıç olarak değerlendirmesi ve karşısındaki insanı çok iyi tanıması gerekir.