Depresyon beynin kimyasıyla oynadığı için bu sorundan yakınan insanlar gerçekliğin çarpılmış hallerini görebilir, eylemleri ve yorumları negatif algılayabilir, bu da onların durumunda kendilerine oldukça normal gelebilir.

Depresyon sıkıntısı çeken bireylerin büyük çoğunluğu bunu bayağı ilerlemişken fark ederler çünkü genelde depresyonun belirtilerini tanımlama konusunda başarısız olurlar.

Ancak en yoğun his üzüntü olsa da bir çok insan bu psikolojik sorunun diğer belirtilerini yaşadıklarını da göz ardı ederler. 

Bu problem yaşanırken fark edilmemesi olası tedavilerin uygulanmasını engeller ve zamanla çözüm bulmak oldukça zorlaşabilir.

Oysa ki bir çok durumda herkes farklı belirtiler gösterse de, tanımlanabilecek bir sürü belirtisi de vardır. 

Bir çok insanın bu belirtileri bilmediğini düşünerek, sizlere aşağıda en yaygın olan 5 depresyon belirtisini sunacağız.

1. Ani kilo kaybı

 

Depresyonun en belirgin fiziksel belirtilerinden biri vücudun ağırlığındaki ani değişikliklerdir.

Bir ay içerisinde vücut ağırlığınızın %5’i oranında kilo vermek veya kilo almak vücutta bir şeylerin iyi gitmediğine dair büyük bi göstergedir.

Bu durumda herhangi bir diyet veya egzersiz uygulaması olmadan, plansız bir biçimde aniden verilen kilolardan söz ediyoruz. Kişinin iştahı gözle görülür şekilde azalır, bu da beslenme açısından eksiklikler oluşmasına sebep olur.

Tabi ki, bu belirti konusunda oldukça dikkatli olmalısınız; çünkü bu kansızlığa, yorgunluk, halsizlik ve konsantrasyon kaybına da yol açar.

Veya, kendinizi kilo alırken bulduysanız, muhtemelen depresyon bağlantılı anksiyete yüzünden daha çok ve sık yemek yemeye başlamışsınız demektir.

2. Uyku Döngülerinde Değişklikler

Bu belirti sürekli hale geldiğinde çok daha fazla özen ister. Kolayca belirlenebilir ve genelde hemen fark edilebilir reaksiyonlara yol açar.

Ama hatırlamalısınız ki bu durum, yani uyku döngüsünde değişiklikler depresyon harici durumlardan da kaynaklanabilir. Uyumadan önce elektronik araçlarkullanmak, akşam yemeğinde aşırı yoğun yemek veya stres de uykuda değişikliğe yol açabilir.

Psikolojik problemleri olan kişiler genelde gün içinde uykulu hisseder, ama geceleri uykuya dalmakta sıkıntı çekerler. 

Buna hemen bir çözüm bulmanız gerek, çünkü depresif durum bazen insanların bu durumun üstesinden gelmek için ilaç veya alkol kullanmasına yol açabilir.

3. Sinir veya Rahatsızlık

Ruh halinde negatif değişiklikler depresif durumların, endişenin ve üzüntünün ortaya çıktığı noktalardır. Genelde bunlar uykusuzluk ve beslenme problemleri, yeme bozukluklarından kaynaklanır.

Bazı insanlar sizi rahatsız edebilir ama aslında onlar sizin yaşadıklarınızı tam olarak anlayamazlar.

Ayrıca bir şeylerle yüzleşmekten kaçınıyor da olabilirsiniz, bu durumda duygularınızı izolasyon ve yalnız kalmak ile ifade etmeye çalışıyorsunuz.

Ayrıca depresyon beynin kimyasıyla oynar, sizin bazı gündelik olaylara bakış açınızı bazı durumlarda değiştirir ve bu da size çok normal gelebilir. 

4. Suçluluk duygusu yaşamak

Depresyondaki bireyler genelde sürekli olarak suçluluk duygusu hissederler. Ve daha da kötüsü, bu onların çoğunlukla daha da negatif duygular içine dalmasına sebep olur.

Bu his genelde zayıf karar alma ve aynı zaman üzüntü duymayla ya da sevdikleriyle yaptıkları tartışmalar ve konuşmalar sırasında büyür.

Bu biraz karmaşık bir faktördür çünkü ilişkileri tehlikeye atar ve etkiler, insanların onların bu durumun üstesinden gelmek için yardım etmelerini zorlaştırır.

5. Ağrı ve Acı

20-30 yıl öncesine kadar akıl sağlığı uzmanları duyguların fiziksel ağrı üzerinde etkili olduğuna inanmıyorlardı.

Ancak, diğer çalışmalar yapıldıktan sonra böyle bir bağlantının gerçekten var olduğu, hatta düşünüldüğünden daha güçlü olduğu ortaya kondu.

Bu ciltte hiper hassasiyet, kas ağrıları, katılık veya sindirim problemleri gibi çeşitlilik gösterebilir.

Elbette, her şeyin başka bir nedeni vardır, ağrılarınız ve acılarınızın depresyon, stres veya diğer psikolojik durumlardan kaynaklı olup olmadığını anlamak için iyi bir muayeneden geçmenizde fayda var.

Depresyon sadece üzüntü, ağlamak veya benzer hallerle tanımlanmayan oldukça ciddi bir durumdur. Bu karmaşık ve tehlikeli durum profesyonel ilgi ister, böylece mümkün olduğunca kısa zamanda üstesinden gelinmesi en iyisidir. 

Bu belirtilerin çoğu diğer hastalıkların belirtileriyle karıştırılabilir ama onlara doğru ilgiyi göstermek için dikkatli olmanız önemlidir.

 

 

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep