Birçok insan gibi sizde depresyonun sadece psikolojik bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorsunuz değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyiz… Fakat depresyon sadece psikolojik durumunuzla ilgili bir rahatsızlık değildir. Sanılanın aksine, depresyon vücudunuzun kendini yenileme özelliğini olumsuz etkileyerek bedensel olarak somut belirtiler görülmesine sebep olabilir.

Aslında bu durum, depresyondaki bireylerin sağlıklı bireylere oranla kanser, kalp damar hastalıkları ve erken yaşta ölüme yakalanma olasılıklarının neden daha yüksek olduğunu da açıklar.

Daha önce yapılmış 29 araştırmanın sonuçlarını inceleyerek 3.961 kişinin bulguları üzerinde yapılan bir çalışmada, depresyonun vücut üzerinde nasıl etkiler yarattığına bakıldı. Bu çalışma, depresyonun oksidadif stres ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

Oksidatif stres, vücudun zararlı maddelerden arınma sistemine etki eden vücuttaki bir tür dengesizliktir. Tüm bu olumsuzlukların yanında iyi olan taraf ise depresyonun vücutta yarattığı bu olumsuz etkinin depresyon tedavileri ile (ilaç kullanımı yahut terapi) ortadan kaldırılabiliyor olmasıdır. Ciddi anlamda başarılı bir tedavi sonrasında depresyondaki bireylerin vücutları oksidatif stres açısından sağlıklı bireylerle aynı seviyeye ulaşıyor.

Kaynak:  http://www.spring.org.uk/2016/03/depression-not-just-mental-disorder-review-29-studies-concludes.php

 

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep