Daha zeki olmak için aşırı bir enerji ve zaman harcamanıza gerek yok. Time ve Inc. İşbirliğinde daha zeki olmak için günlük olarak uygulanabilecek 10 öneri derlendi. Olaylara yaklaşım şeklimiz beynimizi etkilediği gibi zihinsel gücümüzü de geliştiriyor.

1. İnternette geçirdiğiniz zamanı akıllıca kullanın.

İnternette sevimli hayvan fotoğraflarına bakarak veya sosyal medya hesaplarınızı kontrol ederek zaman geçirmek yerine çevrimiçi derslere katılın, TED konuşmaları gibi yararlı videoları seyredin veya kelime öğrenmek için geliştirilmiş site ve uygulamalarda zaman harcayın. Bunlar gibi zihninizi besleyen şeylere vakit ayırırsanız zekanız açısından daha verimli olur.

2. Öğrendiklerinizi yazın.

Uzun veya düzgün cümlelerle dolu olması şart değil, her gün öğrendiklerinizi yazarsanız beyninizi geliştirmek için yararlı olacaktır. Öğrendikleriniz hakkında günde 400 kelime yazmak öneriliyor.

3. Bir “yaptıklarım” listesi hazırlayın.

Zekayı geliştiren en önemli iki şey güven ve mutluluktur. Bu yüzden henüz yapmadıklarınızın değil yaptıklarınızın listesini yapın. Yaptıklarınızı görmeniz açısından, “yaptıklarım” listesi Azula Altucher ve Marc Andreessen tarafından öneriliyor.

 4. Scrabble oynayın.

Oyunlar ve yapbozlar sadece eğlence için değil zekanızı geliştirmek açısından da önemlidir. Xie, “Beyninizi çalıştırmak ve geliştirmek için Scrabble, satranç, Go gibi oyunlar oynayın. Hatta oyunun kurallarına bakmadan, herhangi bir ipucu olmadan oynamaya çalışın” diyor.

5. Zeki arkadaşlar edinin.

Belki bu özsaygınız açısından biraz rahatsız edici olabilir ama sizden daha zeki arkadaşlarınızın olması öğrenme açısından en iyi yollardan biridir. Manas J. Saloi, öğretmenlerle ve daha zeki arkadaşlarla zaman geçirmenin önemini vurguluyor ve “Her zaman alçakgönüllü ve öğrenmeye açık olun” diyor.

6. Çok okuyun.

Elbette bu ilk defa duyduğunuz bir şey değil. Ancak yine de önemini vurgulamakta fayda var. Gazete, kitap, öykü, dergi ne olursa olsun okumak gerekiyor. Ne kadar çok okuduğunuz beyninizi ne kadar geliştirdiğinizle doğru orantılı.

7. Öğrendiklerinizi başkalarına açıklayın.

Einstein, “Bir şeyi başkalarına anlatamıyorsanız yeterince iyi anlamamışsınız demektir” demiştir. Öğrendiğiniz hakkında bir fikriniz olduğundan, onu iyice anladığınızdan emin olmak için en iyi yol onu başkalarına anlatmaktır.

8. Planlamadan yeni şeyler yapın.

Okuldan atıldıktan sonra Steve Jobs, kaligrafi kursuna gitmiş. Orada öğrendikleri Mac’in tasarımları konusunda çok yardımcı olmuş. Bu hikayeden feyz alarak siz de farklı şeyler deneyebilirsiniz çünkü hangi bilginin ne zaman işinize yarayacağını kestiremezsiniz.

9. Yeni bir dil öğrenin.

Akıcı bir şekilde konuşmanız veya bir dilin bütün kurallarını bilmeniz gerekmiyor ama yeni bir dil öğrenmek zekayı geliştirmek açısından çok önemli. İnternet üzerinden ücretsiz olarak dil öğrenebileceğiniz siteler mevcut.

10. Çalışmaya biraz ara verin.

Öğrenilen şeyin beyne yerleşmesi için biraz mola vermeniz gerekiyor. Gün içinde sessiz bir şekilde oturduğunuz molalar verin ve düşünün. Bu zihninizi dinlendirmek ve geliştirmek açısından çok yararlı olacaktır.