Hepimizin sahip olduğu eşya miktarı gün geçtikçe artmakta, hatta çığırından çıkmakta. Bu konuda hassas davranıp tüketim şekli ve miktarına dikkat edenlerimizin bile haddinden fazla eşyası var. Elbette bu durum bizler gibi çocuklarımız için de geçerli.

Çocuklar neye ihtiyaç duyar?

Tabi ki sevgi, kabul edilmek, güvenlik, huzurlu bir yuva, giyecek, yiyecek ve aile gibi temel ihtiyaçların dışındakilerden bahsediyorum. Çocuklar neye ihtiyaç duyar?  Temel ihtiyaçların ikinci perdesi olan; arkadaşlar, toplum, dünyadaki güzelliklerin (sanat, müzik vs.) farkına varabilme, kahkaha ve başkalarının hayatlarında önemli oldukları duygusuna ihtiyaç duyarlar. Peki, başka neye ihtiyaçları olabilir? Aslına bakarsak bu liste oldukça tam görünüyor. Belki başka bir iki şey ekleyebiliriz. Mesela; manevi birtakım hisler (illa dinî olması gerekmez ama düşünceli olmalı), ritüeller, hikayeler ve belli başlı kilometre taşları.

Ama şöyle bir şey de var ki yaşadığımız dünyada hediye vermek ve almak toplumsal iletişimin de önemli bir parçası. Burada sormamız gereken soru ise şu: “Ne kadarı yeterli? Ve siz kendi yeterli tanımınızı koruyabilmek için ne kadar cesur olabilirsiniz?”

Geçmişte aileler hayattaki amaçlarının, hayatı çocukları için daha iyi bir hale getirebilmek olduğunu biliyorlardı. Ve bu ailelerin çocukları da aynı şekilde kendi çocukları için daha iyi bir hayat kurabilmek için uğraştılar. Benim babamın ailesi doğu Avrupa bloğundaki baskı ve soykırımdan kaçarak Amerika’ya yerleşti. Çocukları için istedikleri açıktı: “Onların bu ülkede doğması, güvenli bir hayata, dinî özgürlüklere ve yoksulluktan kurtulabilme şansına sahip olmaları.” Benim ailem, kendi ailelerinden daha iyi bir hayat yaşıyorlardı ama yine de onlar da hayatı kardeşim ve benim için daha iyi bir hale getirebilmek adına çok çabaladılar. Güzel bir evimiz vardı, üniversite eğitimi aldık, yazları kampa gittik, ailemizle tatillere çıktık ve oyuncaklarımız vardı. En sonunda ise ben ve kız kardeşim için çocuklarımızın hayatlarını, ailemizin bize sağlamış olduğu hayattan nasıl daha iyi bir hale getirebileceğimizi keşfetmek biraz daha zor bir hal aldı.

Yani her şeye sahip olan ve hiçbir sıkıntısı olmayan ailelerin de çok önemli sorumlulukları var. Eğer çocukların genel amacı kendi ailelerinin onlara sağladığı hayatların daha iyisine ulaşmak ise sizin çocuklarınız her şeylerinin olduğu bir hayatta ne amaçlayacaklar? Sizin onlara verdiğiniz hayatı daha iyiye götürebilmek için daha büyük bir evden, daha iyi bir arabadan ya da daha yeni teknolojik aletlerden başka ne yapabilirler?

Babam bize her zaman her yeni neslin dünyayı bulduklarından daha iyi bir şekilde bırakması gerektiğini söylerdi. Kulağa çok basit gelse de bu düşünce herkesin hayatlarını yönlendirirken aklında bulundurması gereken bir düşünce. Zira gerçek, hiç de bu masum ve basit görünen gibi değil.

Eğer iyi bir hayat sürüp ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kadar şanslıysanız çocuklarınıza sizin sahip olduklarınıza sahip olmayanlara yardım etmek için çabalamaları gerektiğini öğretmelisiniz. Eski bir atasözü der ki: “Görevi tamamlamak sizin sorumluluğunuz olmayabilir ama bu ondan vazgeçmeye hakkınız olduğu anlamına gelmez.”

 

Çocuklarınızla konuşurken “yeter” kelimesini kullanmaya başlamak önemli bir adımdır. Çocuklarla konuşurken kullanmak için zor bir kelimedir çünkü bu konuda sizinle tartışacaklardır. Sonuçta “yeter” oldukça kişisel yorumlanabilecek bir kelimedir Ama odalarında kaç tane olduğunu sayamayacağı kadar fazla oyuncağa sahip olan çocuklar yetiştirmemek için güçlü, cesur ve kararlı olmalısınız.

Sınıfımda çocuklarına istedikleri kadar hediye alabilecek kadar iyi durumda olan bir anne var ama bu anne her yılbaşında çocuklarına sadece üç hediye sınırı koymuş durumda. Bu çok köklü ve devrim niteliğinde bir hareket. Eğer çocuklarına çok şey verebilecek her aile basitçe sadece üç hediye vermeyi seçse eminim bu bir yerlerde bir değişiklik yaratacaktır. Ve çocuklar da böylece yeterli miktarda paraya sahip olacak kadar şanslı olmanın bir takım sorumluluklarla beraber geldiğini de öğrenmiş olur. Aynı zamanda alacakları o üç hediye çocuklar için daha da heyecan verici bir hale gelir ve bir sürü hediyenin ve ambalaj kağıdının arasında kaybolmak yerine aldıkları şeylerin değerini fark ederler. Kendi hayatınızı böyle sürdürmek sizin kadar şanslı olmayanlarla paylaşabilmek için paranızın da artmasını sağlar. Çocuklarınıza yalnızca üç hediye almak gibi küçük bir değişiklik bir göle atılan çakıl taşı gibi büyük değişikliklere yol açabilir.

Kaynak: http://thenextfamily.com/2012/09/stop-buying-so-much-stuff-for-your-kids/