Kariyer.net tarafından toplam 46 bin kişinin katıldığı ‘Babalar Günü’ anketi, çalışan babalarla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Ankette göre, Türkiye’de babalar para kazanmak için çocuklarına hasret kalıyor. Ankette “Babanız evden uzakta, farklı bir şehirde ya da ülkede çalıştı mı?” sorusuna verilen cevapların yüzde 47’si babaların para kazanmak için evden uzakta çalıştığını gözler önüne seriyor.

Meslek seçiminde ebeveynlerin rolü çok büyük. Bazıları çocukları adına meslek seçerken; bazıları tercihi çocuklarına bırakıyor. Geçmişte ülkemizde yaygın olan ‘baba mesleğini’ devam ettirme geleneği ise artık yıkılıyor. Ankette katılanların yüzde 77’si çocuğunun baba mesleği yapmasını istemiyor. Çocuklarının hem baba mesleğini yapmasını hem de alanında uzman olmasını isteyen yüzde 8’lik kesim, çocuğun baba mesleğini mesleki eğitimini alarak yapmasını istiyor. Bir diğer yüzde 8’lik kesim yüksek maaşın meslek seçiminde ilk öncelik olduğunu söyledi.

Şirketler, çalışan motivasyonu artıracak ‘özel gün’ etkinliği yapmıyor

Türkiye’de az sayıda şirket ‘Anneler Günü ve Babalar günü’ gibi özel günlerde çalışanlarını mutlu edecek ve motivasyonlarını arttıracak projelere imza atıyor. Ankete katılan bin 301 firma bu özel günlerde özel herhangi bir organizasyon yapmıyor. Ankete katılan firmaların sadece yüzde 8’i baba olan çalışanlarının bu özel günlerini ufak hediyelerle kutladıklarını dile getiriyor. Şirketlerin yüzde 2’lik kesimi çalışan babalar için özel bir etkinlik düzenliyor.