Evlilik hemen herkesin yaşamak isteyeceği en önemli durumdur. Bazen evlilik kararı alırken insanlar aşk evliliği mi mantık evliliği mi yapmaları gerektiğini anlayamazlar. Genellikle tam evlilik çağına gelen kişiler aşk evliliği yaparak yeni hayatlarına başlar. Yaşı biraz daha geç kalanlar ise artık aşktan vazgeçerek mantık evliliğine yönelirler.

Aşk evliliklerinde genelde çiftler birbirlerinin yaptığı hataları pek görmez. Aşık oldukları kişiye her yönden güvenir ve en mükemmel insan odur. Bu yüzden yapılan hatalar belli bir süre sonra unutulmaya başlar. Aşık olunan kişinin hataları görülmez olur. Ancak bu durum sonsuza kadar sürmez. Belli bir süre sonra aşkın büyüsü bozulmaya başladığı zaman kişiler daha önceden yaptıkları birçok şeyin farkına vararak gerçeklerle yüz yüze gelmeye başlar. Bu durum ise gün geçtikçe sorunların ortaya çıkmasına yol açar.

Aşk evliliklerinde büyü bozulduğunda gerçekle yüz yüze gelen çiftler tam bir hayal kırıklığı yaşamaya başlar. Tartışmalar, sürtüşmeler olmaya başlayınca çiftler birbirinden uzaklaşma gibi sorunlarla karşı karşıya gelirler. Bunun sonucu ayrılık olmasa bile aşk bitmiş olsa da daha farklı durumlar kişilerde karşılıklı alışkanlıkların oluşmasına sebep olur. Yani aşkın yerini sadece sevgiye bırakır.

 

 

Mantık evliliklerinde sorun yaşanmaz mı?

Mantık evliliklerinde kişilerin beklentileri, arzuları aşk evliliklerinde olduğu gibi değildir. Beklentiler az olduğu için kişi olanla yetinir ve çok fazla istekler gün yüzüne çıkmadığı için kişilerin bu tür bir evliliğe dayanmaları daha kolay olur. Yani rutin bir yaşamı mantık evliliklerinde insanlar baştan kabul etmiş olurlar.

Mantık evlilikleri genellikle yaşı artık evlilik için geç kalmış insanların tercih ettiği bir evlilik şeklidir. Yani çok fazla sevgiye, aşka ihtiyaç duyulmaz. Mantık evliliği yapan kişilerin hayatı çoğunlukla sade ve rutin şekilde devam eder. Erkek ve kadın kendi üzerine düşen sorumlukları yerine getirir.

Ancak her mantık evliliği de bu şekilde olmaz. Tabi ki arada duygular vardır. İnsanlar birbirlerine saygı ve sevgi çerçevesinde yakınlaşırlar, duygularını açarlar. Ancak aşk evlilikleri gibi tutkulu, arzulu bir evlilik genellikle mantık evliliklerinde bulunmaz. Bu yüzden de mantık evliliklerinde fazla sorun yaşanmaz.

Ancak evlilik, iki insanın birbirini sevmesi, özlemesi, birbirine dokunması, hissetmesi, birlikte ağlayıp birlikte gülmesi demektir. Birçok insan aşk evliliğini tercih ederken çoğu insan evliliği kendisine uzak görür. Ama bu dünyada yalnız kalmamak için mantık evliliğini tercih edebilir.