Eşlerden birinin diğerini aldatması evliliğiniz üzerinde çok ciddi etkiler oluşturacaktır. Eşlerden birinin ihaneti her iki taraf için de hem kalp kırıcı hem de utanç verici bir durumdur çünkü hayat arkadaşlığı ve evlilik hayatı noktalarında başarısızlığın göstergesidir. Başkalarıyla yaşanılan ilişki evliliklerin temeli olan güven ve inancı zayıflatacaktır.

İhanet, tartışmalara ve eşlerin birbirlerine karşı kırıcı olmalarına sebebiyet vererek evlilikleri ayrılmaya hatta boşanmaya kadar sürükleyebilir. Ancak ayrılmak ve boşanmak her iki taraf için de acı verici ve stresli bir süreç olduğundan ihanet sonrasında bile evliliğinizi kurtarmak için bir şeyler yapmalısınız.

Eşinizin sizi aldattığını öğrenmek sizin için çok acı verici olabilir. Ama böyle bir durumla karşılaştığınızda panikleyip kendinizi kaybetmemelisiniz, bunun yerine sakin kalıp durumu kontrol etmeye çalışmalısınız. Bu durumla nasıl başa çıkabileceğinizi düşünün ve aldatma sonrasında evliliğinizi nasıl kurtarabileceğinize dair yollar bulun.

Eşinize çok kızmış olacağını aşikardır ancak sakinleşin ve eşinizin sizi neden aldattığını öğrenmeye çalışın. Çoğu durumda aldatan eşin aldatma sebebi duygusal değil fiziksel ihtiyaçlardır. Böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız yakın ilgi ve alakanızla eşinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Kolay Bir Süreç Değildir..

Eşinizin sizi aldattığını fark ettiğinizde onunla açıkça konuşun ve onun da bu evliliği kurtarmak isteyip istemediğini öğrenmeye çalışın.
Onu ne kadar sevdiğinizi ve ona ne kadar ihtiyacınız olduğunu bilmesini sağlayın.

Eşinizle tatil planları yapın. Birbirinize zaman verin, iletişiminizi geliştirin, farklılıklarınızı keşfederek üstesinden gelmenin yollarını bulun.

Eğer eşinizden olumlu bir yanıt alırsanız, onu affedin ve “Haydi yeniden başlayalım” deyin.

Eğer birbirinize karşı derin bir sevgi beslemeyi başarabilirseniz bu sorun kolaylıkla çözülecektir.

İhanet sonrasında evliliğinizi kurtarmanın önemli bir adımı da hatalarınızı bulmak ve onlardan ders alarak değişmektir.

Eğer aldatan tarafsanız evliliğinizi kurtarmak için eşinizle birlikte siz de çaba sarf etmelisiniz. Öncelikle ilişkinizi sonlandıracağınıza söz vermeli ve bundan sonra eşinize sadık kalmalısınız. Eşinizden özür dilerken beden diliniz çok önemlidir.

Eğer eşiniz sizi affetmeye ve kırgınlığını unutmaya hazır ise ona çok olumlu tepkiler göstermelisiniz. Ayrıca eşinize olan sevginizi, ona ne kadar ihtiyacınız olduğunu ve o olmadan hayatınızın ne kadar eksik olduğunu göstermelisiniz. Bu kesinlikle işe yarayacaktır.

Her ikiniz de çaba sarf ederseniz ihanetten sonra evliliğinizi kurtarmak mümkündür hatta bu şekilde evliliğiniz eskiden olduğundan daha mutlu bir şekilde bile sürebilir, ihtiyacınız olan inanmak ve emek harcamaktır.