Yapılan bir araştırma, kötü giden sorunlu evlilik hayatında kadın sağlığının erkeklerden daha fazla zarar gördüğünü ortaya koydu.

Amerikalı psikologlar evliliklerinde gerginlik yaşayan kadınlarda diyabet, felç ve kalp hastalığı riskinin daha fazla olduğunu belirtti. Erkeklerin ise, bu tür problemlere daha dayanıklı olduğu ortaya çıktı.

BBC’deki bilgilere göre, yirmi yıldan uzun süredir evli olan üç yüze yakın çiftin incelendiği araştırmada eşlere çeşitli anketler yapıldı ve depresif bulguları incelendi. Doktorlar bu kişilerde metabolik sendrom, yani artan hastalık riskine işaret eden belirtiler, olup olmadığını anlamak için de bir takım testler yaptı. Elde edilen bilgiler, kötü giden evliliklerde hem kadınların hem de erkeklerin depresyona girdiklerini, ancak kocalarının aksine kadınların fiziksel olarak da hastalandıklarını gösterdi.

Araştırmacılar gergin, problemli evliliklerde çiftlerden her ikisinin de hem psikolojik hem fiziksel sıkıntılar yaşayacağını beklediklerini, ancak sonuçların onları yanılttığını belirtti. Uzmanlara göre, kadın ve erkekler arasındaki bu fark, kadınların karmaşık hormon yapısından ve erkeklere göre sağlık meselelerini daha fazla kafaya takıyor olmalarından kaynaklanıyor.

 

Okan Bal
Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin
“Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual