İster matematik problemi çözün ister bir işe odaklanın ister bir proje üzerinde çalışın konsantrasyon sağlama tamamen beceri işidir. Algının en yüksek performansı konsantrasyon, beynimizde salınan, farkındalığın, huzurlu kavrayışın boyutunu oluşturan alfa dalga boyuna göre değişebilen genelde kısıtlı denetimini elimizde bulundurduğumuz ve çoğunlukla devamlılığını sağlamakta güçlük çekerek şikayetçi olduğumuz bir konu. Konsantrasyon artırmak bilinçle eşdeğer aslında kolay bir yöntemdir.

Konsantrasyon arttırıcı etkenleri göz önünde bulundurarak ve denetimini kolay sağlamak için destekleyici besinler ve basit formüllerle artık şikayet konusu olmaktan çıkabilir.

Konsantrasyon sağlayamadığınızdan şikâyetçi iseniz işte birkaç öneri;

1-Beynimizin yüzde 95 inin su olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Su kaybını önleyin. Desteklemek için en az günde 3 lt su için.

2-Uykuzluk yorgunluktan uzak durun. Bir erişkinin günde ortalama 7 saat uyuması gereklidir.

3-Yüksek glisemik endekse sahip basit karbonhidratlara mola verin. Bu tür karbonhidratlarda bulunan şeker hızla kana geçer ve ani şeker yükselmeleri yaşatır ayrıca vücut tarafından direk yağa çevrilirler. Basit karbonhidratlara şeker, rafine edilmiş tahıllar, meşrubatlar örnek gösterebiliriz.

4-Ağır tatlıları kesin. Eğer güçlük çekiyorsanız tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanın.

5-Tekdüzelikten uzak durun. Nöronlarımız değişik bilgileri yükledikçe, öğrendikçe gelişir.

6-B vitamini alımını arttırın. Fındık Fıstık gibi keyifli atıştırmalıklar, yeşil yapraklı besinler (karnabahar, ıspanak gibi.)

 

7-Sağ elle yazı yazıyor iseniz 2 3 dakika sol elle yazı yazmayı deneyin ya da sol elle yazıyorsanız bunun tersini deneyin

8-Birşeyi ilk kez yapıyormuş ya da çok sevdiğiniz bir işle meşgulmüşsünüz gibi hissetmeye çalışın. Unutmayın ilgi neredeyse enerji oraya kayar.

9-Gece yatarken bilgisayar ve cep telefonunuzu sizden en az 3 metre uzak bir mesafede bulundurun.

10-Beynin üç gıdasını (su, glikoz, oksijen) dengeli bir şekilde alın.

11-Zihin karmaşası yaşamaya başladığınızda ilginiz dağıldığında yazı yazın. Yazarak zihin karışıklığınızın önüne geçin.

12-Dikkatinizi dağıtan şeyi düşünmemeye çalışmayın. Zira bu hem mümkün olmayacak hem de daha gergin olmanıza sebep olacaktır.

13-Ve tabii Haftada en az bir kez balık ürünleri tüketin.

Konsantrasyonunuzu bozan psikolojik, bedensel veya çevre koşulları düzelterek yukarıda belirtilen faydalı bilgilerle de destekleyerek iç potansiyelinizi daha yoğun ve doğru kullanabilirsiniz.

 

 

Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

(Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep