1. ÖSYM’ye başvuru süresi içerisinde YGS-LYS başvurusunu mazeretinden dolayı yapmayan bir aday daha sonra mazeretini belirtip başvurusunu yapabilir mi?

YGS ve LYS başvurularının süresi bittikten sonra hangi şartlar altında olursa olsun başvurular kabul edilmiyor. Bu yüzden adaylar başvuru sürelerini çok iyi takip etmek ve bu süre içinde başvurularını yapmak zorundalar.

 1. YGS ya da MF puanı ile bir bölüme yerleştirilirsem, aynı zamanda özel yetenek sınavı ile de başvuru yapabilir miyim?

Merkezi yerleştirme ile seçilen bölümler ve özel yetenek sınavı sonucunda öğrenci alan bölümler birbirinden bağımsızdır. Ama unutmamanız gereken şey, ikisiyle bir yükseköğretim programına yerleştirme hakkı kazansanız bile sadece birisine kayıt yaptırma hakkınız var.

 1. Bu yıl bir yükseköğretim programına yerleştirilirsem ama liseden mezun olamazsam, gelecek sene sınav sonucumda puanımda bir düşme olur mu?

Mezun olamadığınız için Ortaöğretim Başarı Puanınızın çarpılacağı katsayılarda herhangi bir düşme olmaz.

 1. Puana itiraz edilebiliyor mu?

ÖSYS kılavuzunda verilen Genel Amaçlı Dilekçe örneğindeki bilgileri eksiksiz ve doğru olarak yazmanız, ayrıca dileğinizi açık olarak belirtmeniz ve kılavuzda verilen banka hesap numarasına belirtilen ücreti yatırarak göndermeniz gerekiyor.

 1. Yalnızca YGS’ye giren adaylar için MF-TM-TS ve DİL puanları hesaplanacak mı?

Hayır hesaplanmayacak. Bu puanlardan her birinin hesaplanması için, adayların Haziran yapılacak ilgili alan LYS lere da katılması gerekir. Dolayısıyla yalnızca YGS’ye giren, Haziran ayındaki sınavlara katılmayan adayların MF-TM-TS ve Dil puanları hesaplanmayacak.

 1. Yabancı dil puanıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek istiyorum. Hangi testleri yanıtlayacağım?

2014’da yapılacak YGS’ye ve Haziran 2014’da yapılacak yabancı dil testine girmeniz gerekiyor.

 1. Meslek Lisesi son sınıf öğrencisiyim. Üniversitelerin mühendislik programlarına gitmek istiyorum. Ne önerirsiniz?

Üniversitelerin mühendislik programlarına girmeniz imkânsız değil. Mühendislik programlarına girmek isteyen meslek lisesi çıkışlı bir adayın öncelikle YGS’ye girmesi ve sınavda ilk 4 teste ek olarak Matematik-Geometri (LYS 1) testi ile Fen Bilimleri (LYS 2) testini yanıtlaması ve elde edeceği MF puanının en az 180 olması gerekir. Adayın istediği mühendislik programlarına yerleşebilmesi ise yerleştirmede kullanılan MF1-MF2-MF3-MF4 puanlarının yeterli olup olmamasına bağlı olacak.

 1. YGS’ye girme zorunluluğu var mı?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarından Meslek Yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarına “sınavsız geçiş” ile yapılacak sınavsız yerleştirme dışındaki tüm yükseköğretim programlarına girmek isteyen adaylar YGS’ye girmek zorunda. 4 ve 6 yıllık fakülteleri tercih edecek adaylar YGS’ye ek olarak Haziran ayında yapılacak LYS’lere de katılmalı.

 1. Bazı soruların cevaplarını cevap kâğıdına iki farklı şıkı işaretlersek ve birisi de doğru olursa hangisi kabul ediliyor?

Bir soruya birden fazla cevap işaretlenmişse o soru yanlış olarak kabul edilir.

 1. YGS’de kaç net yaparsam barajı geçebilirim?

Yaklaşık olarak 16 neti olan adaylar 160 barajını geçebilecek. 25 net yapan adaylar da 180 barajını geçebilecek.

 1. YGS’de herhangi bir puan türünden 180 puan alırsam haziran ayında yapılacak olan tüm LYS’lere girebilir miyim?

Evet. Herhangi bir puan türünden (YGS 1, 2, 3, 4, 5, 6) 180 puan alan adaylar haziran ayında yapılacak olan tüm LYS’lere girebilirler.

 1. YGS sadece bir baraj sınavı mı olacak?

Hayır. Açıköğretim fakültesinin kontenjansız bölümlerine, 2 yıllık meslek yüksekokullarına, meslek liselerinin 4 yıllık fakültelerine YGS puanları ile girilecek.

 1. EA öğrencisiyim. YGS’deki Fen Bilimleri testini çözemiyorum. Bu durum beni çok fazla etkiler mi?

Türkiye genelinde EA öğrencilerinin büyük bir bölümü fen bilimleri testini çözemiyor. Bu nedenle yarıştığınız adaylar da aynı durumda olduğundan çok fazla bir kaybınız olmaz. Ayrıca, LYS’deki TM puanlarının oluşumunda YGS fen bilimleri testinin ağırlığı % 5’tir. Fakat, yine de çok fazla bilgi gerektirmeyen, gündelik bilgilerle yapılabilecek fen bilimleri soruları olacaktır. Bu sorulara bakmanız faydalı olacaktır.

 1. Sayısal bölümündeki öğrenciler YGS’de daha mı avantajlı olacak?

Sayısal bölümden mezun olan öğrenciler zaman kalırsa YGS’deki sosyal bilimler testini de çözebiliyor. TM öğrencileri fen bilimleri testini, sözel ve meslek lisesindeki öğrenciler ise matematik ve fen bilimleri testlerini çözmekte zorlanıyor. Böyle olunca sayısal öğrenciler kısmen avantajlı hale geliyorlar.

 1. Öğretmenlik programı için izlenecek yol
 • Öğretmenlik programlarına girişte hangi puanlar kullanılacak? Öğretmenlik programlarına girişte kullanılacak puan türü lise ve meslek lisesi çıkışlı adaylar için aynı mı olacak?
 • Genel ilke olarak her yükseköğretim programına girişte kullanılan bir puan türü vardır ve bu puan türü tüm adaylar için geçerlidir. Bu bağlamda, her öğretmenlik programı için tek bir puan türü bulunuyor. Hem lise çıkışlı adayların, hem de meslek lisesi çıkışlı adayların yerleştirilmesinde bu puan türü kullanılıyor.
 1. Yabancı dil ağırlıklı puanla girilenler dışındaki öğretmenlik programları üç gruba ayrılabilir. Bu grupların her biri için şu yolları izlemek gerekiyor:
 • Yalnız öğretmen lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen öğretmenlik programları. Örneğin, ilköğretim matematik veya fen teknoloji öğretmenlikleri için MF puanına ilgili programlara karşılık gelenler olacak.
 • Hem öğretmen lisesi hem de meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen öğretmenlik programları. Bu programlara örnek olarak da kimya öğretmenliği, işitme engelliler öğretmenliği gibi programlar sayılabilir. Bu gruptaki programlara girişte YGS puanları (YGS 1-2-3-4-5-6) kullanılacak.
 • Yalnız meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen öğretmenlik programları. Bu programlara örnek olarak bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, büro yönetimi öğretmenliği, giyim öğretmenliği, konaklama işletmeciliği öğretmenliği gibi programlar sayılabilir. Bu gruptaki programlara girişte de YGS puanları (YGS 1-2-3-4-5-6) kullanılacak.
 1. Yurtdışında öğrenim görmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Yurtdışında ülkemizde olduğu gibi merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmadığından, kuralların her üniversite için geçerli olduğunu söyleyemiyoruz. Bazı üniversiteler hiçbir koşul aramazken, bazıları Türkiye’de bir yükseköğretim programına yerleştirilme zorunluluğu getirebilmekte, ya da farklı koşullar gerekebilmektedir.

Bu yüzden girmeyi düşündüğünüz üniversitenin öğrenci işleri ile iletişime geçmeniz, daha iyi bilgi almanızı sağlayacaktır. Fakat genel olarak 180 barajını geçme şartının arandığını söyleyebiliriz.

 1. YGS’de her altı puan türünden de 180 puanı geçemezsem nereleri tercih edebilirim?

140 puan barajını geçtiğiniz takdirde 2 yıllık programları tercih edebilme hakkınız doğar. Bunun dışında açık öğretim programlarından 4 yıllık ve 2 yıllık tercih yapabilirsiniz.

 1. Hangi durumlarda puan kesiliyor?

Yerleştirmede kullanılan puanlar hesaplanırken, bir önceki yıl bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş (açık öğretimin kontenjansız bölümlerine yerleşenler hariç) olan adayların Ortaöğretim Başarı Puanlarının yerleştirme puanlarına katkısı yani bu puana uygulanan katsayı yarısı ile çarpılıyor.

 1. Puanım 4 yıllık fakülteleri kazanacak kadar yüksek olsa dahi, ilk tercihlerimde 2 yıllık meslek yüksekokullarına yer verebilir miyim?

Tercihlerinizi istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz. İsterseniz tercihlerinizin tamamını 2 yıllık önlisans programlarından oluşturabilirsiniz. Ancak, tercih hakkınızı 2 yıllık önlisans programlarından kullanırken, öncelikle meslek lisesi mezunu öğrencilerin yerleşeceklerini ve onlardan sonra kalan boşluklara diğer lise türlerinden giren adayların puanlarına göre yerleştirme yapılacağını unutmayın.